LIBAUER.1S.LV

 

"TROJAS ZIRGS"


Ļoti interesanta un vēl līdz galam neapzināta informācija, ar kuru padalījās Jānis Jaunsleins. Ar viņa piekrišanu tapa šī sadaļa.  

Jāņa vec- vectētiņš: Eduards Ukriņš ir bijis mašīnists uz lokomatīves, ar kuru friči gribēja nepamanīti un negaiditi, ar astoņiem pasažieru vagoniem un divām platformām (ar ģenerālleitinanta Kurta Hercoga komandētās 291.kājnieku divīzijas 505.pulka kareivjiem), tikt līdz pilsētas stacijai. Cik zināms friči iekāpuši Priekules stacijā, uz Liepājas-Vaiņodes dzelzceļa, bet kāds darbinieks naski par to telefoniski noziņojis Liepājas stacijas dispičeram. Liepājā vēl esošie sarkanie aizstāvji, sūtijuši pa tām pašām sliedēm, pretīm lokomotīvi pilnā iespējamā ātrumā. Sadursme notikusi netālu no Ālandes stacijas, pie pārbrauktuves(tagadējā Cimdinieku ceļa). Izrādās mašinists izdzīvojis un kopā ar vācu kareivjiem ārstējies lazaretē, bet vēlāk jau PSRS laikos, pasniegts vēlamā, tā laika gaismā. Eduards Ukriņš un Jāņa vecmamma PSRS laikos nav afišējuši faktu, par vācu lazareti.
Satāva apkalpē bijuši vēl divi liepājnieki: vadītāja palīgs Andrejs Ertmanis un kurinātājs Vladislavs Bučis. Paziņojis no Paplakas stacijas uz Liepāju par aizdomīgo sastāvu dzelceļa darbinieks Jānis Polis. Neilgi pirms sadursmes Ukriņš ir apturējis sastāvu, Ertmanis vicinādams cepuri aizskrēja pretīm brucošai tukšai lokomatīvei, bet Buči pēdējā brīdī E.Ukriņš izgrūda no lokomatīves. Pats E.Ukriņš palika lokomatīvē un tika izmests grāvī trieciena iespaidā, kad arī salauzis kāju.E.Ukriņš, pirmais no kreisās puses, Mēmeles(Klaipēdas) lazeretē, kopā ar vācu kareivjiem 1941-1942 gadā. Foto no J.Jaunsleiņa ģim. arhīva. 


E. Ukriņš lazaretē 1941 gadā, Mēmelē. Foto no J. Jaunsleiņa ģim. arhīva.

       Trīs fotogrāfijas no notikuma vietas. Divu lokomatīvu sadursme uz Liepājas-Vaiņodes dzelzceļa, 1941 gada jūnijā. Foto no Jāņa Jaunsleina ģimenes arhīva.E. Ukriņš(dzelceļnieka formā) rāda avārijas notikuma vietu un stāsta notikušo uz dzelzceļa. Fotogrāfija jau 1950tie gadi. Viss tiek pierakstīts un nofilmēts. Foto no J.Jaunsleiņa ģim. arhīva.Publikācija kādā no vietējiem laikrakstiem ("Komunists" vai "Ļeņina ceļš"), kur aprakstīts šis notikums, 1960tie gadi.Aptuveni, iespējamā avārijas notikuma vieta mūsdienās.

Komentāri (2)  |  2015-10-17 19:30  |  Skatīts: 1454x         Ieteikt draugiem   
Ainars* - 2015-12-16 23:13
Liels paldies par ieguldīto informatīvo darbu vectēva darbības izpētē.

Guntars Z.* - 2015-12-18 04:09
Vienmēr laipni! Visu cieņu!


Atpakaļ